Wodzisław: Pomagali „pokonchać” autyzm

2
169
Stowarzyszenie

W ramach Powiatowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, 7 kwietnia, w sali konferencyjnej Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl., odbyła się konferencja szkoleniowa pt. "Pokonchaj autyzm", zorganizowana przez Stowarzyszenie "Czyń dobro", a współfinansowana ze środków Powiatu Wodzisławskiego. Prelegentami 6-godzinnego spotkania byli specjaliści pracujący z osobami z autyzmem, zespołem Aspergera i zaburzeniami ze spektrum autyzmu w nurcie programu Son-Rise, który zakłada dołączanie się do dzieci zamiast występowania przeciwko nim.: Elżbieta Wilk, Dominika Solecka-Nowak oraz Adrian Borowik z Fundacji "Być bliżej Siebie".

Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wzięło w niej udział nie 90, jak początkowo zakładano, a 116 osób: rodziców/opiekunów oraz terapeutów osób z autyzmem, zespołem Aspergera czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu – prawie wszyscy (poza 2 osobami) związani z terenem naszego powiatu. Były to osoby mieszkające lub/i pracujące na terenie powiatu wodzisławskiego albo te, których dzieci uczą się w placówce na terenie powiatu.

W czasie 3 wykładów omówiono strategie, które mogą być użyteczne w pracy z osobami z autyzmem i pomagają zrozumieć różne sytuacje wynikające z trudności, przed którymi stają one w domu i w szkole. Prelegenci przedstawili swój punkt widzenia na temat tego, jak żyć i pracować z osobą z autyzmem, by zapewnić sobie i jej jak najlepsze zdrowie psychiczne, jak efektywnie rozwijać kompetencje społeczne uczniów z autyzmem, jak rozpoznać i zaspokajać ich potrzeby sensoryczne, aby wspomagać rozwój poznawczy, jak uczyć skutecznych metod komunikacji i nawiązywać przyjazne interakcje, jak przystosować środowisko szkolne do potrzeb osoby z autyzmem i co robić w sytuacjach stanowiących wyzwanie dla dziecka lub dla otoczenia. W przerwach, uczestnicy konferencji mieli czas na wymianę zdań, odpoczynek i poczęstunek.
 
Na koniec spotkania każdy miał szansę na zadanie nurtujących go pytań – zarówno na forum, jak i indywidualnie, gdyż prowadzący pozostali dłużej i odpowiadali na bardziej prywatne pytania zainteresowanych.

Spotkanie, które obejmowało 3 wykłady po 1,5 godziny, 2 przerwy oraz czas na pytania uczestników, zakończyło się ok. godz. 18:00. Konferencję przygotowały: Beata Rączka, Marlena Salamon-Żymełka, Aleksandra Tatarczyk-Sobek, Monika Parzych, Grażyna Sobala, Ewa Wnęk i Aleksandra Gwiszcz.

Inf. nadesłana
publ. kk