Kędzierzyn-Koźle: Starsi ludzie znów na celowniku oszustów. Tym razem wyłudzają na ”policjanta”.

4
124
Komenda Powiatowa Policji w Kędzierzynie-Koźlu
– W Kędzierzyni-Koźlu w ciągu jednego dnia próbowano wyłudzić pieniądze od pięciu starszych osób. Niestety pomimo licznych apeli policjantów, w jednym przypadku pokrzywdzona przekazała oszustom ponad 30 tys. złotych – poinformowała rzecznik Komendy Powiatowej Policjiw Kędzierzynie-Koźlu, Magdalena Nakoneczna. 
Do zdarzenia doszło w ubiegłą środę (11 maja). Do mieszkanki Kędzierzyna-Koźla zadzwoniła osoba, podająca się za krewną. Kobieta chciała pożyczyć na jeden dzień 70 tys. złotych. Tuż po zakończeniu rozmowy do pokrzywdzonej zadzwonił mężczyzna podszywający się pod funkcjonariusza Policji. Przestępca powiedział, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy, a oszustka została namierzona. Poprosił kobietę o pomoc w jej schwytaniu. Fałszywy funkcjonariusz dla uwiarygodnienia całej historii podał wymyślone nazwisko oraz numer służbowy. Polecił kobiecie, by nie rozłączając się wybrała numer 112 i potwierdziła tę informacje. Podczas rozmowy nalegał, aby wypłaciła pieniądze z rachunku bankowego oraz zaciągnęła pożyczkę. Następnie uzyskane w ten sposób pieniądze przekazała wyznaczonej osobie.
Kobieta sądząc, że pomaga funkcjonariuszom policji przekazała oszustom ponad 30 tys. złotych. Pieniądze zgodnie z przekazanymi przez oszustów wskazówkami wyrzuciła przez okno. Na drugi dzień kobieta zorientowała się, że padła ofiarą przestępców.
– Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie – uczula Magdalena Nakoneczna.
 
Policjanci radzą, jak nie stać się ofiarą oszustów: 
 
Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.
W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
 
KS