Pierwsze Dni Ziemi Wodzisławskiej odbyły się w dniach od 4 do 10 września 1966 roku. Impreza została zorganizowana w ramach obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. W celu organizacji imprezy, swym zasięgiem obejmującej ówczesny powiat wodzisławski, powołano Komitet Organizacyjny na czele z przedstawicielem Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), mgr inż. Józefem Godulą. Utworzony został także Komitet Honorowy obchodów Dni Ziemi Wodzisławskiej na czele z I sekretarzem KP PZPR, Janem Regulskim. Podczas Dni, ulicami miasta przemaszerował korowód w strojach historycznych. Był to bowiem rok obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski. Podobny korowód, ukazujący dzieje Ojczyzny począwszy od Piasta, przeszedł podczas pochodu w dniu 1 Maja 1966 roku. Drugi dzień obchodów Dni Ziemi Wodzisławskiej poświęcony był spółdzielczości, handlowi i usługom. Tak, jak to było wówczas obowiązkowe, kolejny dzień uroczystości poświęcony był przyjaźni polsko-radzieckiej. Natomiast 7 września 1966 roku, w ramach imprezy zorganizowano Dni Nauki i Oświaty z sympozjum naukowym poświęconym dziejom Ziemi Wodzisławskiej. Główny problem, jaki poruszano, to tematyka Powstań Śląskich. 8 września był z kolei Dniem Górnictwa. Kolejne dni przebiegały pod znakiem Dni Młodości. Dominowały wówczas bale przebierańców, korowody młodzieżowe, organizowano gry i zabawy dla dzieci.
Otwarcia Dni Ziemi Wodzisławskiej w niedzielę, 4 września 1966 roku, dokonał ówczesny włodarz miasta, czyli Przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Wodzisławiu Śląskim – Henryk Mucha. Jak już wspomniano, początkiem obchodów Dni były tradycyjne dożynki. Pierwszy dzień przebiegał pod hasłem "Święto Wodzisławskiej Wsi". Tradycyjny korowód dożynkowy w liczbie 6 tysięcy przeszedł ulicami naszego miasta. Na platformach można było zobaczyć tradycyjne szkubaczki w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich ze Skrzyszowa. Natomiast na platformie Koła Gospodyń Wiejskich z Jastrzębia Górnego dominowała nowoczesna dmuchawa. A jakie żniwa zaprezentował koło z Odry? Chyba będziemy zaskoczeni. Na ich platformie można było podziwiać koszenie zboża… wprost z łodzi. Tradycyjne korony żniwne ze wszystkich ówczesnych gromad i wsi powiatu przyjęli przedstawiciele ówczesnych władz powiatowych na czele z I Sekretarzem Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej – Tadeuszem Twardokęsem, Przewodniczącym Prezydium Powiatowej Rady Narodowej – Rudolfem Myszką i sekretarzem PZPR – mgr inż. Benedyktem Kozielskim. Wspomniany Tadeusz Twardokęs przyszedł do Wodzisławia z równorzędnego stanowiska w Myszkowie. Został wybrany na I sekretarza KP PZPR w Wodzisławiu 25 sierpnia 1966 w miejsce Jana Regulskiego, który przeszedł do pracy w Zabrzu do Związku Zawodowego Górników.
Poniedziałek, 5 września 1966 roku, w Wodzisławiu Śląskim to "Dzień Spółdzielczości". Niestety, deszczowa pogoda popsuła trochę ten nastrój radości. Mimo tak niekorzystnej aury, przez miasto przemaszerował pochód przedstawicieli spółdzielczości i handlu. W Domu Kultury odbył się pokaz mody, który planowano zorganizować pierwotnie na wodzisławskim Rynku. Na tym centralnym placu można było jednak zakosztować kiełbasy z rożna i w zbudowanej chacie posmakować wina.
Wtorek, 6 września 1966, w Wodzisławiu Śląskim to "Dzień Obronności Kraju, PCK i Straży Pożarnych". W tym dniu ulicami miasta przemaszerowała orkiestra a główne imprezy miały miejsce na stadionie sportowym Górnika "Aleja" (obecny stadion Odry przy ul. Bogumińskiej). Jak poinformowano, oficer Wojska polskiego wygłosił tu przemówienie w związku z 27. rocznicą wybuchu II wojny światowej w 1939 roku. Następnie na stadionie odbyły się pokazy modeli latających, zaprezentowały się drużyny Polskiego Czerwonego Krzyża i Ochotnicze Straże Pożarne. Zdaje się jednak, że największą uwagę skupił zorganizowany przez klub motorowy Ligi obrony Kraju przy Kopalni "1 Maja" – rajd motorowy.
Środa, 7 września 1966, to "Dzień przyjaźni polsko-radzieckiej". Przedstawiciele władz terenowych złożyli bukiety kwiatów na cmentarzu żołnierzy radzieckich, znajdującym się na Żydowinie. Następnie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Górnika Radzieckiego. Jak to było w zwyczaju, na akademię ściągnięto masy młodzieży i pracowników. Gościem honorowym był Konsul Generalny Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR) w Krakowie Miedow. Wcześniej, wraz z przedstawicielami władz, pracowników i młodzieży, zwiedził on cmentarz rosyjski. (…) Podziękował za zorganizowanie takiej uroczystości i, jak to było w modzie, wzniósł okrzyki na cześć polsko-radzieckiej przyjaźni. Podczas akademii, referat okolicznościowy wygłosił Dyrektor kopalni "1 Maja", Józef Żyła. Dyrektor mówił o osiągnięciach radzieckich górników.
"Dzień Nauki, Oświaty i Kultury" to czwartek, 8 września 1966. Punktem kulminacyjnym był kiermasz książki z udziałem popularnych ówczesnych literatów. Między innymi popularność zyskał tu sobie Leon Wantuła. W Domu Kultury kopalni "1 Maja" wielką popularnością cieszył się wykład znanego historyka, dr Alfonsa Mrowca. Wykład poświęcony był historii Ziemi Wodzisławskiej.
Piątek, 9 września 1966, to górniczy dzień w ramach obchodów Dni Ziemi Wodzisławskiej.
Sobota, 10 września 1966 roku, to kulminacyjny, ostatni dzień obchodów Dni Ziemi Wodzisławskiej – "Dzień Młodości". Najbogatszy w różnego rodzaju imprezy i uroczystości. (…) Tego dnia odbyło się wiele wydarzeń artystycznych i imprez sportowych, rozegrano między innymi "żywe szachy". Dni Młodości to czas niekończących się korowodów, władzę w mieście z rąk ówczesnego Przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Henryka Muchy przekazano młodzieży, a w zasadzie – ówczesnej młodzieżowej organizacji komunistycznej ZMS (Związek Młodzieży Socjalistycznej). Klucze miasta odebrał ówczesny przewodniczący Zarządu Powiatowego ZMS Robenek. (…) Tego dnia imprezy trwały do późnych godzin nocnych.
Do zorganizowania tej niezwykle, jak na ówczesne czasy, pięknej imprezy największe zasługi wniosło górnictwo. Nic dziwnego, bowiem kopalnie to największy ówczesny sponsor wydarzeń z każdej dziedziny życia społecznego. Ogromne zasługi miały także organizacje chłopskie a zwłaszcza, jak to wówczas podkreślono, koła gospodyń wiejskich ówczesnego powiatu wodzisławskiego.
Kazimierz Mroczek
publ. kk
źródło: Herold Wodzisławski
Pełna wersja artykułu oraz papierowe wydanie "Herolda Wodzisławskiego", w ograniczonym zakresie, dostępne jest w galerii Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej "Art Wladislavia" w Wodzisławiu Śląskim, ul. Rynek 20 (obok księgarni św. Jacka). Tu też można zapoznać się z archiwalnym artykułem z "Nowin" o I Dniach Ziemi Wodzisławskiej w roku 1966. Galeria "Art Wladislavia" jest czynna w poniedziałki i czwartki, w godz. od 11:00 do 16:00.