Wodzisław: Dokumenty w jeden dzień? Zmiany w powiatowej architekturze i geodezji

1
164
Wodzisław, Starostwo Powiatowe: Wydział Geodezji, Wydział Administracji Architektoniczno-Budowlanej

Zmiany w powiatowym Wydziale Geodezji oraz Wydziale Administracji Architektoniczno-Budowlanej wprowadzono z inicjatywy starosty Ireneusza Serwotki i członka zarządu Leszka Bizonia. Wydział Architektury podzielono na dwa referaty. Pracownicy jednego referatu odpowiadają za obsługę spraw mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, Pszowa i Gorzyc. Z kolei w drugim referacie załatwiane są sprawy z Rydułtów, Radlina, Godowa, Lubomi, Mszany i Marklowic. Taka organizacja pozwala na lepsze wyspecjalizowanie urzędników w specyfice danego miasta/gminy, a także obowiązujących tam planów zagospodarowania przestrzennego, które często mają kluczowe znaczenie w sprawach zezwoleń na budowę. Zmiana pozwala także na zapewnienie większej przejrzystości w obsłudze inwestorów, gmin i mieszkańców, ponieważ całością spraw z danego terenu zajmuje się ten sam referat.

Z kolei w Wydziale Geodezji jeszcze w połowie sierpnia ma zostać uruchomiony Punkt Obsługi Klienta Indywidualnego. Dotąd osoby fizyczne, chcące pozyskać dane z zasobu geodezyjnego oczekiwały na załatwienie swojego wniosku w tej samej kolejce co firmy geodezyjne. W efekcie, wydanie np. prostej mapki formatu A4 zajmowało ok. tygodnia. Dzięki zmianom klienci indywidualni w założeniu będą mogli otrzymać zamówione mapy i wypisy jeszcze tego samego dnia, w którym zgłosili się do wydziału. Wyłączenie z kolejki osób fizycznych pozwoli również na zwiększenie tempa obsługi jednostek wykonawstwa geodezyjnego, o co wnosili sami geodeci.

W Wydziale aktualnie wdrażana jest też aplikacja iKERG, która pozwala na zdalną obsługę zgłoszeń robót geodezyjnych. To jednak wymaga zapewnienia wykonawcom dostępu do całego zasobu geodezyjnego. Tymczasem część zasobu (pochodzącego jeszcze z XIX w.) nie jest jeszcze zdigitalizowana (tzn. nie została odwzorowana cyfrowo). Zmiany – dzięki wzmocnieniu kadrowemu wydziału – pozwolą nie tylko na bieżące ewidencjonowanie zasobu, ale też na sukcesywne zwiększanie ilości danych dostępnych w wersji elektronicznej oraz na sprawniejszą obsługę aplikacji informatycznych, jak np. System Informacji Publicznej. To w rezultacie da jeszcze lepszą obsługę gmin i innych instytucji publicznych, co powinno przełożyć się na jakość realizacji ich zadań.

Inf. nadesłana
publ. kk