Własna firma – obietnica lepszego jutra czy nierealne marzenie?

2
155
Prowadzenie własnej firmy Wodzisław

Współpraca i Przedsiębiorczość w Regionie

Małe i średnie przedsiębiorstwa stanowią istotną część całego sektora przedsiębiorstw nie tylko z uwagi na ich liczebność, ale i kluczową pod wieloma względami rolę, jaką pełnią w gospodarce. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców co roku prezentuje "Raport o warunkach prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce". Raport ten zbiera w jednym miejscu ustrukturyzowane informacje dotyczące warunków działania firm w Polsce na tle innych krajów świata. Jak według ZPP wyglądało prowadzenie firmy w 2015 r.?

Autorzy raportu zwrócili uwagę na podstawowe dane dotyczące polskiej gospodarki w 2015 r., z których wynika, że miała się ona zaskakująco dobrze, co potwierdza wyższy niż przewidywany wzrost PKB. Z raportu wynika również, że poprawiła się kondycja finansowa polskich przedsiębiorców oraz spadło bezrobocie. Autorzy podkreślają, że być może zbyt wolno, aczkolwiek systematycznie, z roku na rok, polska gospodarka notuje pewien progres.

"Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle(…)?" – pyta prezes ZPP, Cezary Kazimierczak. Odpowiedź przedstawiają autorzy raportu: "Polska pod względem prawnego i instytucjonalnego otoczenia biznesu wciąż nadgania, niestety, nie zachodnią Europę, ale małe, poradzieckie państwa. Szkoda jest tym większa, że Polacy autentycznie stanowią jeden z bardziej przedsiębiorczych narodów europejskich, o czym świadczą zarówno dane, jak i wszelkie możliwe badania, które na ten temat przeprowadzono".

Z raportu wynika, iż jednym z głównych problemów jest mierna jakość systemu podatkowego. Jego poziom skomplikowania oraz niska pewność prawa, wynikająca z częstych zmian, nie sprzyjają prowadzeniu działalności gospodarczej. Autorzy raportu przedstawiają zaskakujące fakty: "Tylko w 2015 roku Ordynacja podatkowa zmieniła się 11 razy, Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych 27 razy, Ustawa o podatku od osób prawnych 14 razy, Ustawa o podatku akcyzowym 7 razy, a Ustawa o podatku od towarów i usług 6 razy." Z danych przedstawionych z kolei przez PBS wynika, że prawie trzy czwarte respondentów uważa, że prowadzenie biznesu w Polsce jest trudne i bardzo trudne. Wynika z nich również, że obecnie prowadzenie biznesu jest trudniejsze niż zaledwie pięć lat temu.

Do założenia firmy nie zachęcają między innymi: wysokie składki ZUS, skomplikowane przepisy podatkowe, niewydolne sądy gospodarcze, do których można się zwrócić w przypadku nawiązania transakcji z nieuczciwym kontrahentem, kontrole w firmie, do których prawo ma ponad 40 instytucji w Polsce czy też perspektywa niskiej emerytury dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Pomimo tych wszystkich przeszkód nowych firm przybywa. W większości zakładane są przez mężczyzn, którzy stanowią aż 66,5% przedsiębiorców decydujących się na założenie własnej działalności gospodarczej. Pozostałe 33,5% stanowią kobiety. Z czego wynika ta różnica, skoro przepisy stanowią o równym traktowaniu obydwu płci? Eksperci zwracają uwagę, że wpływ na tę różnicę ma przymus łączenia pracy zawodowej i macierzyństwa, przez co kobietom trudniej zdecydować się na pracę na własny rachunek. Pomimo tych przeszkód z roku na rok coraz więcej kobiet decyduje się na założenie własnej działalności.  

Tendencję tę można zaobserwować na własne oczy w Cieszynie, podczas spotkań przedsiębiorców, organizowanych przez tamtejszy Klub Przedsiębiorcy działający przy Zamku Cieszyn. Aktywność przedsiębiorczych kobiet daje o sobie znać o wiele bardziej niż w pozostałych organizacjach okołogospodarczych czy na spotkaniach biznesowych.
Jedną z takich przedsiębiorczych kobiet jest Ewa Sperka, która prowadzi własny biznes od października 2015 r. Przez ponad 13 lat pracowała na etacie. Po urodzeniu dziecka postanowiła zmienić coś w swoim życiu i założyć własną firmę. W osiągnięciu obranego celu pomógł jej Punkt Konsultacyjny działający przy Zamku Cieszyn, z którego skorzystać mogą zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej. To miejsce, w którym można uzyskać informacje oraz porady związane z założeniem lub prowadzeniem własnej firmy oraz poszukiwaniem różnych źródeł finansowania działalności. – Pomoc Punktu Konsultującego i pani Ani Kańskiej-Górniak okazała się dla mnie nieoceniona. W Oranżerii Zamku Cieszyn otrzymałam porady: gdzie, co i jak muszę załatwić. Uzyskałam pomoc w pozyskaniu dofinansowania na działalność gospodarczą z Urzędu Pracy w Cieszynie. Zamek dał mi również możliwość konsultacji z księgową, prawnikiem i przedsiębiorcami, którzy ocenili mój pomysł na biznes i szanse jego przetrwania na rynku. Klub Przedsiębiorcy do tej pory mnie bardzo wspiera i wiem, że zawsze mogę liczyć na pomoc z jego strony – mówi Ewa Sperka, właścicielka Galerii Talentum w Cieszynie.

Na założenie kobiecego biznesu przy pomocy Punktu Konsultacyjnego działającego przy Zamku Cieszyn zdecydowała się również inna przedsiębiorcza kobieta, Wioletta Heglasz, która od 2014 r. prowadzi firmę „Lejdis TAXI”.  – Pomysł na biznes od dawna we mnie siedział, ale zawsze nie było „tego” dobrego momentu. W pewnym momencie powiedziałam sobie: ”dlaczego nie?” i postanowiłam zgłosić się do Punktu Konsultacyjnego. Tam uzyskałam pomoc i założyłam własną działalność gospodarczą – mówi Wioletta Heglasz.

Jak pokazują badania, jesteśmy jednym z najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie. Coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Taka decyzja często spowodowana jest niemożnością odnalezienia się na rynku pracy bądź też chęci poprawienia swojej sytuacji materialnej. Zauważyć można również bardzo pozytywną stronę powstawania nowych biznesów – ludzie decydują się na założenie własnej firmy, aby zarabiać na tym, co kochają robić.

Jednak pomysł na założenie firmy to nie wszystko. Trzeba mieć odpowiednio przygotowany plan, w jaki sposób funkcjonować na rynku i zdobywać nowych klientów. Skomplikowane przepisy, procedury, przewidywanie następstw dalszych decyzji i przede wszystkim – utrzymanie się na rynku – to zadania z pewnością niełatwe. Warto w takiej sytuacji skorzystać z porad specjalistów, którzy mogą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dla mieszkańców Cieszyna oraz powiatu cieszyńskiego Punkt Konsultacyjny działa bezpłatnie, dla pozostałych osób chcących skorzystać z pomocy specjalistów – konsultacje są płatne. Punkt Konsultacyjny współfinansowany jest ze środków Gminy Cieszyn i Starostwa Powiatu Cieszyńskiego.  

 

/Dominika Rudzka/