Ofensywa przeciw benzenowi

1
212
ekologia Kędzierzyn

Wielokrotnie przekraczane normy stężenia benzenu w powietrzu, którym oddychają mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla, właściwie nikogo już nie dziwi. Nie oznacza to jednak, że ludzie są gotowi pogodzić się z obecnością trucizny w powietrzu i glebie. Sprzeciw wobec tej sytuacji, wyrażany zwłaszcza w ramach facebookowej grupy „Benzen w Kędzierzynie-Koźlu” brzmi coraz poważniej. Padła już propozycja organizacji społecznego protestu na ulicach miasta. Być może gniew mieszkańców wpłynął na decyzje, które właśnie podjęto w miejskim ratuszu i Starostwie Powiatowym.

Prezydent Sabina Nowosielska powoła specjalny zespół ds. strategii działań związanych z poprawą jakości powietrza. Znaleźli się w nim radni, urzędnicy, szef straży miejskiej oraz przedstawiciele Miejskiego Zarządu Budynków Komunalnych i Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej. Zarekomendowali oni wpisanie do wieloletniego gminnego Programu ochrony środowiska kompleksowych badań emisji benzenu na obszarze Blachowni i os. Azoty, a także zbadanie stanu zatrucia gleby (w razie konieczności ma zostać ona oczyszczona), powołanie grupy zrzeszającej zarówno urzędników jak i przedstawicieli firm korzystających z benzenu oraz reprezentantów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu. Ich zadaniem będzie określanie kierunków dalszych działań, analiza wyników badań i rzetelna określenie istniejących zagrożeń. Dokument zawiera także opis już zrealizowanych zadań oraz propozycję ograniczenia emisji pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5.

Z kolei starosta Małgorzata Tudaj zorganizowała spotkanie, w którym uczestniczyli jej zastępca  Józef Gisman, senator Grzegorz Peczkis, Andrzej Krebs, radny powiatu i dyrektor biura senatora, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Manfred Grabelus oraz komendant powiatowy straży pożarnej i kierownik wydziału zarządzania kryzysowego i wydziału ochrony środowiska. Podczas narady zdecydowano o wysłaniu pilnej prośby do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie o użyczenie Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Opolu urządzenia pomiarowego, które umożliwi wykonanie dokładnych pomiarów stężenia benzenu. Przygotowano także pismo na temat zmian prawa tak, aby łatwo można było ustalić kto i w jakim zakresie odpowiada za uwalnianie benzenu. Ponadto WIOŚ zapowiedział szczegółowe kontrole w przedsiębiorstwach wykorzystujących benzen.

Oprócz działań kierowanych do przedsiębiorstw, samorządowcy zamierzają w dalszym ciągu prowadzić proekologiczne kampanie informacyjne i edukacyjne wśród wszystkich mieszkańców.

/kc/

Fot. Starostwo Powiatowe w Kędzierzynie-Koźlu