W poniedziałek, 9 stycznia, prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę reformującą oświatę. Zgodnie z założeniami ustawy, począwszy od roku szkolnego 2017/2018 uczniowie ponownie uczęszczać będą do 8-letniej szkoły podstawowej. Nauka w szkołach średnich wydłuży się o rok. W liceum ogólnokształcącym potrwa 4 lata, a 5 lat, w przypadku technikum. Ponadto funkcjonować będą dwustopniowe szkoły branżowe oraz szkoły policealne.
Zlikwidowane zostaną natomiast gimnazja. Wraz z nowym rokiem szkolnym wprowadzana ma być do szkół nowa podstawa programowa. Jako pierwsi zgodnie z nią mieliby się uczyć uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej, I klasy szkoły branżowej, I klasy szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz słuchacze I semestru szkoły policealnej.
Nie lada wyzwanie stoi teraz przed samorządami w całej Polsce. Na samorządowcach do końca lutego 2017 roku ciąży teraz obowiązek podjęcia decyzji o przekształcaniu bądź likwidacji szkół. Podjęte decyzje przełożą się na kształt szkół w nowym roku szkolnym. W grudniu w Wodzisławiu Śl. prezydent Mieczysław Kieca powołał zespół, którego zadaniem było dostosowanie istniejącej sieci szkół podstawowych i gimnazjów do reformy edukacji.
Do zespołu powołano radną Izabelę Kalinowską, radnych Czesława Rychlika oraz Romana Szamatowicza, doradcę prezydenta do spraw oświaty Eugeniusza Ogrodnika, naczelnik wydziału edukacji Ludwikę Kłosińską, dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7 Jacka Dojkę, dyrektor Gimnazjum nr 2 Gabrielę Niemiec oraz dyrektor Zespołu Szkół nr 3 Leszka Wróbla.
Zespół zaproponował by Gimnazjum nr 1 – wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Wałowej włączyć do Szkoły Podstawowej nr 1. Gimnazjum nr 2 im. Ziemi Wodzisławskiej z oddziałami dwujęzycznymi, integracyjnymi i sportowymi przy ul. 26 Marca włączyć do Szkoły Podstawowej nr 5 z oddziałami integracyjnymi przy ul. Tysiąclecia wchodzącej w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 7. Od 1 września 2017 r. stałaby się ośmioletnią Szkołą Podstawową nr 5 z oddziałami integracyjnymi.
Szkołę Podstawową nr 28 z siedzibą przy ul. Mieszka wyłączyć z Zespołu Szkół nr 3 poprzez jego wygaszenie. Gimnazjum nr 3 Mistrzostwa Sportowego przy ul. Mieszka włączyć do Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Os. XXX-lecia PRL. Gimnazjum nr 4 wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Armii Ludowej włączyć do Szkoły Podstawowej nr 9.
Zaproponowano ponadto nowe obwody szkół, które miałyby być tożsame z granicami dzielnicy, w której mieści się szkoła podstawowa. W dzielnicach Nowe Miasto i Radlin II, w których są usytuowane dwie szkoły, granica pomiędzy szkołami pozostałaby według obecnego obwodu tych szkół. W dzielnicy Wilchwy zaproponowano by granice podzielono proporcjonalnie do możliwości lokalowych tychże szkół.
Wreszcie zasugerowano zmianę obecnej numeracji szkół podstawowych, już po ostatecznym zatwierdzeniu sieci szkół. Wszystko wskazuje na to, że prowadzone w mieście prace dotyczące przyszłego kształtu szkół, zostaną wypracowane w oparciu o powyższą propozycję. Ostatecznych rozstrzygnięć w tej sprawie należy się spodziewać na styczniowej radzie miasta.
/mh/