Wodzisław Śl.: „Para buch, teatr w ruch” Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych

97
306
Wodzisław Śl.: Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych
Wodzisław Śl.: Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych

Organizując imprezę placówka udowadnia, że scena nie ma barier, a teatr niejedno ma imię. Wydarzenie ma na celu odkrywanie radości, jaką daje tworzenie bez narzuconych z góry ograniczeń.

 

Tegoroczna edycja Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych „Para buch, teatr w ruch” odbyła się 26 października w Wodzisławskim Centrum Kultury.

„Para buch, teatr w ruch” to okazja do spotkania ludzi kochających teatr i lubiących tworzyć teatralną przestrzeń. Wydarzenie jest organizowane z myślą o tych, którzy chcą nie tylko prezentować swój dotychczasowy dorobek, ale także mają ochotę nabywać nowe kompetencje i umiejętności, chcą dzielić się swoją pasją z innymi i podpatrywać warsztat innych artystów. Zaplanowane działania wychodzą naprzeciw różnorodnym potrzebom osób niepełnosprawnych, jak zabawa, aktywność, twórcza ekspresja, współdziałanie w zespole czy sukces i uznanie.

Fot. Adrianna Sikorska

– Celem przeglądu jest również integracja środowiska amatorskich teatrów osób niepełnosprawnych w obszarze działań kulturalnych oraz wzrost umiejętności komunikacyjnych – mówi Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

JURY:

– Izabela Karwot – dyrektorka Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach, założycielka Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego IZART, animatorka, instruktorka teatralna i reżyserka wielu teatrów młodzieżowych i dziecięcych: „Guziczek”, „Fik -Mik”, „Rondo”, Tara-Bum”, „Supełek”, „Supeł” itd. związana z wieloma instytucjami kultury na Śląsku, w tym w Rybniku, Raciborzu czy Katowicach.

– Jan Chmiel – aktor, lalkarz, animator teatralnego ruchu amatorskiego, prowadzi zajęcia teatralne z osobami z niepełnosprawnością od 1989 roku. Od 2010 r. pełni funkcję kierownika Warsztatu Terapii Zajęciowej „ Jesteś Potrzebny” działającego przy Bielskim Stowarzyszeniu Artystycznym „Teatr Grodzki”, którego jest współzałożycielem. Były aktor teatrów Ateneum w Warszawie, Teatru Polskiego i Teatru Banialuka w Bielsku-Białej.

– Piotr Kostuchowski – nauczyciel, absolwent filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, autor i koordynator wielu projektów realizowanych przez Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”. Pracuje w obszarze edukacji i sztuki, ze szczególnym uwzględnieniem teatru. Autor m.in. takich publikacji jak: Warsztat instruktora teatralnego (Bielsko-Biała 2008), Kształcenie ustawiczne osób niepełnosprawnych (Bielsko-Biała 2012). Czynnie wykorzystuje metody teatralne i aktywizujące w pracy edukacyjnej prowadzonej z osobami niepełnosprawnymi, a także grupami integracyjnymi.

publ. /j/