Dzięki finansowemu wsparciu WFOŚiGW w Katowicach uczniowie mogą uczyć się w nowoczesnych pracowniach.
Z roku na rok wzrasta zainteresowanie placówek oświatowych programami „Zielona Pracownia_projekt” i „Zielona Pracownia”. Przedsięwzięcie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ma na celu wsparcie szkół przy tworzeniu nowoczesnych pracowni do nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych, geologicznych. Konkursy „Zielona Pracownia_projekt 2018” i „Zielona Pracownia 2018” – podobnie jak w poprzednich latach – skierowane były do szkół z terenu województwa śląskiego. Wpłynęło ponad 150 zgłoszeń. Nadesłane prace oceniono zgodnie z regulaminem, biorąc pod uwagę: pomysł na zagospodarowanie pracowni (wykorzystanie przestrzeni, funkcjonalność, estetykę kreatywność, innowacyjność rozwiązań), różnorodność pomocy dydaktycznych, wyposażenia i sprzętu oraz zasadność ich zakupu.
Dzięki ostatniej edycji konkursów WFOŚiGW w Katowicach z „Zielonych Pracowni” mogą korzystać między innymi uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 10 w Wodzisławiu Śląskim im. Janusza Korczaka, Szkoły Podstawowej im. Jana Klicha w Wieprzu, Zespołu Szkół Nr 2 w Kłobucku. Pracownię w Wodzisławiu Śląski oficjalnie otwarto w listopadzie, zaś w Wieprzu i Kłobucku w październiku. W uroczystościach wzięli udział dyrekcja, nauczyciele, uczniowie, ale i przedstawiciele lokalnych władz.
„Zielona Pracownia” w wodzisławskiej podstawówce nazywa się „Eko Stacja”. Znajdują się w niej między innymi stanowiska mikroskopowe. Do dyspozycji nauczycieli i uczniów są nowoczesne pomoce dydaktyczne i multimedia. – Wszystko po to, aby rozwijać w nich wiedzę na temat ekologii oraz ochrony przyrody w szerszym znaczeniu, ale także pokazywać wartości przyrodnicze otoczenia im najbliższego – podkreśla Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Z kolei „Zieloną Pracownię” w Szkole Podstawowej im. Jana Klicha w Wieprzu nazwano „Zieloną pracownią – Hydro – Eko – Life”. Profesjonalna pracownia niewątpliwie zachęca uczniów do zdobywania wiedzy przyrodniczej i nie tylko. – W pracowni odbywać się będą lekcje chemii, biologii, przyrody, fizyki, geografii, lekcje wychowawcze o tematyce ekologicznej. Nowa sala i jej wyposażenie pozwala na stworzenie przestrzeni dla uczniów łączącej funkcjonalność, przyjazny klimat z innowacyjnością rozwiązań i pomysłów na nowoczesną edukację – czytamy na stronie internetowej WFOŚiGW.
W Zespole Szkół Nr 2 w Kłobucku „Zieloną Pracownię” nazwano „Ekoland”. Nauka w niej – jak podkreślają nauczyciele i uczniowie – to prawdziwa przyjemność.
Fot. FB Urząd Miasta Wodzisław Śl., Fot. WFOŚiGW w Katowicach
„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.