Pracom studentów automatyki i robotyki przyjrzeli się przedstawiciele środowiska naukowego oraz biznesowego.
Organizowany od lat konkurs na najbardziej wartościowy projekt inżynierski na kierunku automatyka i robotyka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu cieszy się rosnącą popularnością w środowisku samej uczelni, jak i przedsiębiorstw korzystających z rozwiązań młodych inżynierów. Tym razem przed szerokim audytorium wystąpiło czternastu studentów. Ich wiedza, kreatywność i pasja połączona z konkretnymi działaniami po raz kolejny okazały się być mieszanką wybuchową, prowadzącą do świetnych i przede wszystkim funkcjonalnych rozwiązań technicznych.
Zebranych powitał prorektor PWSZ dr Paweł Strózik oraz dyrektor Instytutu Techniki dr Tomasz Czyszpak. Pierwszy chwalił donośny i prestiżowy charakter wydarzenia, które na stałe wpisało się już do kalendarza ważnych uczelnianych przedsięwzięć. – Prezentacja może zmienić wasze życie – przekonywał studentów prorektor, dodając, że przegląd projektów inżynierskich jest także świetnym pretekstem, aby zaprezentować sam Instytut Techniki, jak i jego potencjał dydaktyczny. – Zbudowaliście markę, która jest rozpoznawalna w otoczeniu gospodarczym. Nie wynika ona jednak z pojedynczych, incydentalnych zachowań, ale z ich wielokrotności, które prowadzą do nawyków. Te ostatnie z kolei zamieniają się w rytuały, które prowadzą do tradycji – chwalił dr P. Strózik.
Dyrektor Czyszpak podkreślał, jak ważny dla IT jest potencjał ludzki, w tym talent, wiedza i umiejętności studentów. Z dumą prezentował osiągnięcia absolwentów PWSZ w Raciborzu, którzy po opuszczeniu murów raciborskiej alma mater kontynuują edukację, znajdują zatrudnienie w renomowanych przedsiębiorstwach lub sami zakładają firmy. Zdradził ponadto najbliższe plany związane z rozwojem Instytutu Techniki, na czele z otwarciem nowego kierunku tj. zarządzanie i inżynieria produkcji. Uczelnia przygotowuje właśnie wniosek do ministerstwa, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nabór ruszy już w tym roku.
W przeglądzie projektów uczestniczyło 14 studentów, warto podać tytuły wszystkich prac: Robert Absalon „Odtworzenie zużytej części maszyny w procesie inżynierii odwrotnej”; Mateusz Ber „Projekt oraz budowa modelu automatycznej myjni tunelowej”; Andrzej Dubiel „Projekt i wykonanie plotera laserowego”; Ireneusz Duda „Projekt i realizacja makiet inteligentnego budynku ułatwiającego niezależne funkcjonowanie osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim”; Roman Fiołka „Projekt stanowiska do automatyzacji spawania rur”; Marek Iwanowski „Stanowisko do pomiaru hałasu małych maszyn”; Krzysztof Kołek „Automatyzacja procesu wykonywania fotografii szybkich zjawisk”; Marcin Kurzydym „Systemy wizyjne w grach karcianych”; Arkadiusz Mikszta „Projekt automatycznego magazynu blach”; Mateusz Pielczyk „Projekt deskorolki elektrycznej przy użyciu platformy Arduino”; Bogdan Składanowski „Opracowanie projektu i wykonanie zdalnie sterowanego robota mobilnego”; Patryk Szczepaniak „Wykonanie frezerki trójosiowej sterowanej numerycznie na platformie Arduino”; Dawid Szweda „Układ automatycznej regulacji akwarium oparty na sterowniku PLC”; Rafał Szymiczek „Zaprojektowanie systemu zabezpieczającego urządzenie 'Wordfall’”.
Za najbardziej wartościowy projekt inżynierski uznano inteligentny dom Ireneusza Dudy. Wyróżnienia z kolei przyznano Andrzejowi Dubielowi oraz Mateuszowi Pielczykowi.
Wojciech Kowalczyk