Mała inwestycja w duże bezpieczeństwo – czujniki tlenku węgla do wypożyczenia także w Raciborzu

21
257

Państwowa Straż Pożarna od lat prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną dotyczącą zagrożeń związanych z zatruciami czadem, promując tym samym ideę zakupu czujnika tzw. czadu.

Wypożyczenie czujnika możliwe w Raciborzu

Miejski Zarząd Budynków w Raciborzu poinformował o możliwości nieodpłatnego wypożyczenia czujników tlenku węgla. Ostatnie tygodnie potwierdziły skuteczność tego urządzenia, ostrzegając mieszkańców w wielu przypadkach ulatniania się tlenku węgla. Warto jak najszybciej zaopatrzyć się w czujnik lub wypożyczyć go w MZB, zostały ostatnie sztuki.

Czad to cichy zabójca

W ramach kampanii profilaktycznej dotyczącej czadu mieszkańcy są regularnie informowani o najczęstszych przyczynach zaczadzenia oraz o działaniach, jakie warto podjąć, aby uniknąć zatrucia. Pomimo wielu akcji i działań nadal co czwarty Polak uważa, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Wiele osób kojarzy także tlenek węgla z piecykami gazowymi, bagatelizując przy tym takie źródła zagrożeń jak nieszczelny przewód kominowy, zaniedbywanie obowiązku czyszczenia przewodów kominowych czy brak minimalnej cyrkulacji powietrza w domu podczas wymiany drzwi i okien na nowe, o zwiększonym standardzie szczelności.

Co mówią liczby

W zeszłym sezonie grzewczym na terenie województwa śląskiego doszło do 858 przypadków zatruć tlenkiem węgla. Najczęstszymi objawami zatrucia czadem są zawroty głowy, osłabienie, przyspieszone tętno, duszności czy senność.

Jak się bronić?

Głównym narzędziem do walki z zatruciem jest czujnik tlenku węgla. Należy jednak pamiętać o właściwej eksploatacji urządzenia oraz prawidłowej reakcji podczas uruchomienia się alarmu. W sytuacji zagrożenia należy jak najszybciej przewietrzyć mieszkanie i opuścić budynek.

Należy pamiętać także o systematycznym czyszczeniu przewodów kominowych oraz wykonywaniu przeglądów technicznych. Nie można zapominać również o tym, aby nie zasłaniać kratek wentylacyjnych oraz otworów urządzeń grzewczych, a także sprawdzać wentylację w przypadku wymiany okien.

KC
Fot. pixabay.com