Jedną z ważniejszych kwestii w prawie pracy jest zakaz dyskryminacji pracownika.
W pracy każdy z nas ma szereg praw, które bezwzględnie powinny być respektowane. Nie należy jednak zapominać o obowiązkach, z których musimy się w pełni wywiązywać. Jakie prawa przysługują pracownikom? Jest to m.in. prawo do poszanowania godności, jednakowego wynagrodzenia za wykonywanie tej samej pracy, godziwego wynagrodzenia, urlopu, bezpiecznych warunków pracy czy do tworzenia organizacji (np. związków zawodowych, które będą reprezentować interesy pracowników oraz czuwać nad przestrzeganiem ich praw). Kodeks Pracy porusza także kwestię dyskryminacji, jasno wprowadzając zakaz dyskryminowania pracowników ze względu na płeć, wiek, przynależność religijną, niepełnosprawność czy orientację seksualną. Ponadto pracownik ma prawo do powstrzymania się od wykonywania pracy, jeśli jej warunki nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom.
W kwestii obowiązków pracownika Kodeks wskazuje wykonywanie pracy sumiennie i starannie oraz stosowanie się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę. Ponadto pracownik ma obowiązek przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy, przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku, przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych, dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach, a także przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego. Pracownik ma także obowiązek przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
W sprawach z zakresu prawa pracy rozstrzyga Sąd Pracy, do którego pracownik może udać się w sytuacji niewypłacania zaległych pensji czy mobbingu w pracy. Zanim jednak złożymy pozew należy zastanowić się, który sąd będzie właściwy pod względem miejscowości oraz pod względem rzeczowym, a więc czy będzie to sąd rejonowy czy okręgowy.
c
Fot. freepik