Opalanie z głową

370
373
opalanie

Nadmierna ekspozycja na słońce może skończyć się nawet nowotworem skóry.

Nadmierna ekspozycja na słońce to coraz większy problem. Nowotwory skóry stanowią ok. 10% wszystkich nowotworów złośliwych, a w Polsce co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry. 3 tys. stanowią zachorowania na czerniaki, a liczba zgonów z powodu tej choroby wynosi 1,5 tys. osób rocznie.

Jaki wpływ na naszą skórę ma nadmierne opalanie się? Zbyt długa ekspozycja na słońce skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry, oparzeniami słonecznymi, osłabieniem odporności, reakcjami alergicznymi (tzw. fotouczulenie), nadprodukcją wolnych rodników, co skutkuje uszkodzeniem włókien kolagenowych czy w najgorszej sytuacji nowotworem skóry.

Aby bezpiecznie spędzić czas na słońcu, należy zrezygnować z opalania się w godzinach 10:00-14:00, kiedy promieniowanie UV jest najbardziej intensywne. Kluczowe jest używanie kremów ochronnych z szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej, a także zakładanie okularów przeciwsłonecznych z filtrami UVA i UVB. W czasie opalania się warto robić przerwy, w których nasza skóra będzie mogła odetchnąć w zacienionym miejscu. Podczas codziennych czynności na mocnym słońcu warto nosić przewiewną odzież, która ochroni skórę przed bezpośrednimi promieniami słońca. Opalona skóra nie powinna przyćmić naszego zdrowia, dlatego już dziś warto zastosować się do powyższych wskazówek i ograniczyć ryzyko chorób skóry.

oprac. c
Fot. freepik