Wspieranie sportu na dwa sposoby

271
686

Szukanie wspólnego ogniwa dwóch projektów biznesowych w Wodzisławiu.

Nie od dziś wiadomo, że sport jest dziedziną mocno niedoinwestowaną w Polsce. Zarówno duże kluby sportowe, jak i małe kluby oraz stowarzyszenia lokalne zabiegają o sponsorów i darczyńców. Warto jednak rozróżnić cele tych zmagań o pieniądze i wsparcie. Sport szkolny, lokalne kluby osiedlowe i kluby miłośników różnych dyscyplin najczęściej zabiegają o środki na zakup koszulek, sprzętu sportowego i wyposażenia na potrzeby treningów, czasem paliwo na dojazd na zawody. Kluby kształtują u dzieci i młodzieży postawę zdrowego życia, aktywności fizycznej i sportowej rywalizacji.

Rywalizacja na nieco innym szczeblu jest też głównym założeniem dużych klubów sportowych. To nie tylko szlifowanie formy, ale mozolna praca nad taktyką i strategią, która ma na celu utrzymać się w lidze, przejść na wyższy poziom i walczyć w coraz silniejszej stawce. W tym przypadku kluby sportowe wskazują na ogromne zapotrzebowanie na środki finansowe. Sponsorzy klubów w zamian za sponsoring otrzymują nowoczesne produkty reklamowe w samych klubach oraz na wydarzeniach sportowych. Te widoczne są w mediach, na co sponsorzy wydają znaczącą część własnego budżetu na reklamę. Ogromna rywalizacja klubów od lat ma jeszcze jeden bardzo kosztowny aspekt: za ogromne kwoty handluje się zawodnikami.

Partnerskie Kluby Biznesu to projekt biznesowy zainicjowany  przez Radosława Rogiewicza, przedsiębiorcę  z Włocławka. Najogólniej rzecz ujmując idea PKB polega na tym, że sponsorzy dużych klubów sportowych wpłacają środki na rzecz PKB, a ten przekazuje wsparcie na rzecz klubu sportowego. Część środków pozostaje w PKB, dzięki którym kluby zajmują się logistyką pozyskiwania sponsorów oraz przede wszystkim budują wartość dodaną dla sponsorów. Jak mówi właściciel przedsięwzięcia, Partnerskie Kluby Biznesu to: biznes, sport, reklama i integracja. Podczas spotkania w Wodzisławiu padały przykłady, że biznes jest na pierwszym miejscu, wielu sponsorów nie jest nawet kibicami, ale dzięki elitarnej grupie klubowiczów może docierać do partnerów biznesowych w całej Polsce i realizować wspólne kontrakty. Obecnie istnieje 25 klubów, a jeden z ostatnich został założony przy GKS Jastrzębie.

Spotkanie, jakie odbyło się w Wodzisławiu Śl. 10 września, miało na celu zainicjować kolejny klub. W sposób naturalny oferta skierowana była początkowo do sponsorów Klubu Sportowego Odra Wodzisław.  Po wstępnych rozmowach, które kilka miesięcy wcześniej podjęto podczas spotkań  integracyjnych Śląskiego Partnerstwa Gospodarczego (jakie tworzą izby gospodarcze i cechy Subregionu Zachodniego) ustalono, że warto podjąć współpracę, która może przysłużyć się lokalnemu środowisku sportowemu, jakie tworzą małe kluby i stowarzyszenia. Obecny na spotkaniu prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca podkreślił, że inicjatywa wspierania sportu jest szczytna, ale nie możemy wspierać jednego dużego klubu, a pomijać te małe organizacje, które pracują nad kreowaniem postawy sportowej i zdrowego stylu życia w szerszym znaczeniu. Krzysztof Dybiec, prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu, podkreślił, że środowisko biznesowe skupione wokół izb i cechów, które obecnie wdraża Program Integracji w Subregionie Zachodnim, ma na celu wspieranie przedsiębiorczości i jest otwarte na każdego przedsiębiorcę, zwłaszcza małego i średniego oraz lokalne firmy rodzinne. To w tym gronie działają małe kluby i jeśli chcemy im pomóc, to formuła Partnerskich Klubów Biznesowych dostosowana do tego celu ma szansę powodzenia.

Podczas prezentacji przybliżono też  główne założenia budowanej platformy biznesowej PLUSY dla Biznesu, która jest narzędziem Śląskiego Partnerstwa Gospodarczego i posiada oprócz takich celów jak integracja, wymiana kontaktów biznesowych i promocja, szereg innych korzyści dla każdego zarejestrowanego przedsiębiorcy. Zbudowanie społeczności lokalnych przedsiębiorców, którzy wspierają wszelkie inicjatywy (np. na rzecz sportu), to jedna z wielu funkcjonalności w tym narzędziu.  Właściciel PKB Radosław Rogiewicz nie krył zainteresowania koncepcją współpracy i połączenia tych dwóch projektów, jednak na spotkaniu w Wodzisławiu konkrety nie padły. Jeśli dojdzie do wypracowania nowej formuły  dla PKB w Wodzisławiu, za miesiąc powinniśmy poznać jej szczegóły.

Ireneusz Burek