Przedszkolaki kontra smog

52
213

Zdaniem radnego Jarosława Łęskiego jednostki sprawujące opiekę na dziećmi powinny zostać przeszkolone w zakresie tego, jak postępować w czasie smogu.

Radny Jarosław Łęski interpeluje w sprawie podjęcia działań mających na celu ochronę przed zanieczyszczonym powietrzem dzieci będących pod opieką placówek miejskich, takich jak przedszkola i żłobki. Miesiąc temu radny poruszył temat na posiedzeniu Komisji Gospodarki, zauważając potrzebę przeprowadzenia szkolenia lub dystrybucji materiałów edukacyjnych na temat postępowania w sytuacji smogu w jednostkach sprawujących opiekę nad dziećmi. – Od tamtej pory kilkukrotnie zgłaszali się do mnie rodzice zaniepokojeni tym, że podczas złego stanu powietrza ich pociechy mimo wszystko mają zajęcia poza budynkami przedszkolnymi. W związku z tym proszę o zintensyfikowanie działań w tej sprawie – pisze Jarosław Łęski w interpelacji do prezydenta.

W dalszej części interpelacji radny porusza problem niewłaściwego wykorzystania oczyszczaczy powietrza. Według tego, co zgłoszono radnemu, urządzenie miało pozostać w pustej sali, a grupa dzieci przebywała w sali obok. – Jeśli już te oczyszczacze zostały zakupione, to może powinny być jednak maksymalnie eksploatowane. W tym zakresie chciałbym również prosić o to, by do osób obsługujących te urządzenia trafiły zalecenia odnośnie ich użytkowania – kończy radny Jarosław Łęski.

Odwołać zajęcia?

Dzieci są bardziej wrażliwe na złą jakość powietrza, stąd rodzice i wychowawcy powinni być świadomi zagrożeń i posiadać wiedzę w zakresie tego, jak postępować w sytuacji zanieczyszczonego powietrza. Często słysząc raporty dotyczące smogu zaleca się mieszkańcom pozostanie w domu. To jednak koliduje z codziennymi obowiązkami, takimi jak praca czy szkoła.

Bywa, że lekcje zostają odwołane z powodu anomalii pogodowych. Czy smog do takich się zalicza? Przypomnijmy, że dwa lata temu prezydent Rybnika Piotr Kuczera odwołał lekcje i wprowadził darmową komunikację miejską, gdy normy zanieczyszczeń powietrza przekroczyły o 1000, a nawet 3000%.

Na takie działanie pozwala zapis z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. § 18 mówi o tym, że dyrektorzy za zgodą organu prowadzącego mogą zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli temperatura zewnętrza mierzona o godz. 21:00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi -15 °C lub jest niższa oraz, jak stanowi ustęp drugi, wystąpiły na danym terenie zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów. Od 2018 roku konieczne jest także poinformowanie o takim zamiarze kuratorium. Należy dodać, że dwa lata temu w Rybniku zapewnione zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki na czas zawieszonych zajęć.

Wiedzą, co robić?

Zapytaliśmy w raciborskim magistracie, czy kadry placówek oświatowych i opiekuńczych posiadają wiedzę w zakresie działań związanych ze złą jakością powietrza. Rzecznik Lucyna Siwek informuje, że zgodnie z Programem Ochrony Powietrza dla województwa śląskiego dyrektorzy placówek oświatowych i opiekuńczych mają obowiązek opracować procedury i instrukcje stosowania się do ogłaszanych ostrzeżeń. Jak podaje Lucyna Siwek, w trakcie trwania ogłoszonego poziomu ostrzeżenia (poziom I, II lub III – alarm smogowy) dyrektorzy mają obowiązek przekazać informację podopiecznym, przekazać informację pisemną na tablicach ogłoszeniowych placówki oraz zastosować środki zapobiegające narażeniu podopiecznych na negatywne skutki złej jakości powietrza.

Rzecznik magistratu przekazała także, że w październiku 2018 roku odbyło się zorganizowane przez Biuro Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Raciborzu szkolenie doskonalące dla kadry kierowniczej placówek oświatowych, opiekuńczych, podmiotów leczniczych oraz zakładów pracy. Tematem szkolenia było wdrażanie Planu Działań Krótkoterminowych jako jednego z elementów Programu Ochrony Powietrza dla terenu województwa śląskiego.

c
Fot. freepik