Osiemnaście parkometrów stanie w Raciborzu najwcześniej w marcu 2020 roku.
Podczas listopadowej sesji Rady Miasta radni przegłosowali uchwałę w sprawie parkometrów w Raciborzu. – Zasadniczą zmianą jest wprowadzenie nowego sposobu pobierania opłat za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, który będzie się odbywał za pomocą parkometrów. Wprowadzenie nowych zasad wyeliminuje wysokie koszty obsługi strefy płatnego parkowania – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Opłaty za parkowanie pojazdów w strefie płatnego parkowania w wyznaczonych miejscach parkingowych będzie się pobierać w dni robocze od 9:00 do 17:00.
Ustalono następujące stawki opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania:
1) za pierwsze 30 minut parkowania, opłata minimalna – 1,00 zł
2) za pierwszą godzinę parkowania – 2,00 zł
3) za drugą godzinę parkowania – 2,40 zł
4) za trzecią godzinę parkowania – 2,80 zł
5) za czwartą godzinę i kolejne godziny parkowania – 2,00 zł
Opłaty za parkowanie pojazdów będą uiszczane z góry za przewidywany okres postoju poprzez wykupienie biletu z chwilą zajęcia miejsca parkingowego w strefie płatnego parkowania za pomocą płatności gotówkowej w samoobsługowym automacie parkingowym, bezgotówkowej kartą płatniczą lub aplikacji mobilnej.
Lokalizacje parkometrów przedstawił podczas listopadowej sesji Rady Miasta Zbigniew Chmielarz z wydział dróg. 18 parkometrów znajdzie się na ulicach: ul. Odrzańska: 3 parkometry, ul. Chopina: 1 parkometr, Plac Ofki: 1 parkometr, ul. Długa: 1 parkometr, Plac Wolności: 1 parkometr, ul. Bankowa: 1 parkometr, ul. Solna: 2 parkometry, ul. Browarna: 2 parkometry, ul. Szewska: 1 parkometr, ul. Mickiewicza: 1 parkometr, ul. Zborowa: 1 parkometr, ul. Nowa: 2 parkometry, ul. Basztowa: 1 parkometr.
W głosowaniu 16 radnych było za wprowadzeniem strefy z parkomatami, 5 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Parkometry pojawią się w mieście najwcześniej w marcu 2020 roku.
Co z parkingowymi?
Wraz z pomysłem postawienia w Raciborzu parkometrów rozgorzała dyskusją dotycząca tego, gdzie znajdą zatrudnienie parkingowi, a należy zaznaczyć, że ich znaczną część stanowią niepełnosprawni. Prezes PK Bogdan Gawliczek (to Przedsiębiorstwo Komunalne będzie obsługiwać parkometry) zadeklarował, że byli parkingowi znajdą zatrudnienie w Przedsiębiorstwie Komunalnym, choć nie wszyscy, a raczej mniejszość, przy pracach związanych z parkometrami. Sceptycy takich zmian zauważają, że parkingowi nie tylko pobierali opłaty, ale także dbali o porządek na parkingach czy byli dobrym źródłem informacji.
c
Fot. pixabay