W tym przewodniku po energetyce słonecznej wyjaśnimy wszystko, co warto wiedzieć na temat energii słonecznej.
Kilka faktów na początek
W ciągu dwóch godzin na ziemię trafia więcej energii słonecznej, niż cała populacja ludzka jest w stanie zużyć w ciągu roku. Żeby zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne dużego kraju przykładowo USA – wystarczy umieścić panele słoneczne na 0,5% jego powierzchni.
Znaczenie energii słonecznej w obliczu zmian klimatu
Nie da się ukryć, że ludzkość stoi w obliczu kryzysu, który sami wywołaliśmy. Nasz tryb życia jest uzależniony od dostępu do energii, jednak sposób, w jaki ją wytwarzamy, jest szkodliwy dla planety i zagraża życiu. Musimy więc jak najszybciej zmienić ten stan rzeczy.
Ogólnie rzecz biorąc, energia elektryczna odgrywa niesamowicie istotną rolę w życiu współczesnego społeczeństwa. Potrzebujmy jej do pracy, transportu, rozrywki i do wykonania każdej innej czynności, jaka przyjdzie na myśl. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez łatwego i taniego dostępu do energii, bo współczesny tryb życia się na niej opiera.
Dotychczas energię pozyskiwaliśmy głównie poprzez spalanie paliw kopalnych takich jak ropa naftowa, gaz ziemny i węgiel, ale energię możemy pozyskiwać z wielu innych, mniej konwencjonalnych źródeł. W tym momencie wkraczają energia słoneczna i OZE, całe na biało.
Energia słoneczna numerem 1
W ostatnich latach poczyniono ogromne inwestycje w OZE. Niemałą uwagę przyciągnęły energia wiatrowa, wodna i ta pochodząca z biomasy, ale źródłem energii stojącym na czele globalnej transformacji energetycznej jest energia słoneczna. W ciągu ostatnich dziesięciu lat słońce stało się jednym z najważniejszych źródeł energii, bijąc o głowę pozostałe – odnawialne, jak i nieodnawialne. I póki co, prawdopodobnie tak pozostanie.
Według Międzynarodowej Agencji Energii, do 2024 roku energia słoneczna będzie stanowić 60% udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii odnawialnej na świecie. Więcej na Planergia.pl.
Patryk Swoboda (Planergia.pl)
Fot. Freepik.com
„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”.