Wodzisław: więcej książek dotyczących profilaktyki w miejskiej bibliotece

1
156
wiecej_ksiazek_biblioteka_wodzislaw.jpg

MiPBP w Wodzisławiu wzbogaciła swoje zbiory o 110 książek dotyczących problemu uzależnienia, współuzależnienia, zachowań przemocowych oraz profilaktyki i promocji zdrowia w tym zakresie.

 

Wspomniany program określa naszą lokalną strategię w zakresie profilaktyki oraz minimalizacji szkód społecznych i indywidualnych wynikających z nadużywania środków psychoaktywnych. Posiadanie takiego programu oraz realizacja jego założeń jest obowiązkiem ustawowym.

 

– Program skierowany jest do wszystkich grup społecznych w jakikolwiek sposób dotkniętych problemem uzależnienia lub zagrożonych prawdopodobieństwem jego wystąpienia. Inicjatywy realizowane w ramach programu skierowane są zwłaszcza do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych uwikłanych w problemy wynikające z nadużywania alkoholu bądź narkotyków – wyjaśnia kierownik Biura Kultury, Sportu i Zdrowia Joanna Stolarska. Realizowanie tych działań wymaga zaangażowania społeczeństwa, w tym także różnych instytucji i organizacji pozarządowych. W ramach działań związanych z programem, miasto m.in. zwiększa dostępność pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla uzależnionych, wspiera ich rodziny, prowadzi akcje informacyjne i edukacyjne oraz wspiera działalność instytucji i stowarzyszeń zajmujących się rozwiązywaniem problemów alkoholowych i narkomanii.

 

Jedną z takich form wsparcia jest właśnie wyposażenie biblioteki w nowe, branżowe pozycje, dzięki którym osoby zajmujące się rozwiązywaniem problemów alkoholowych lub bezpośrednio nimi dotknięte będą miały dostęp do fachowej wiedzy. Koszt zakupu nowych książek wyniósł ponad 2,8 tys. zł. To już kolejny raz, gdy Urząd Miasta w ramach wspomnianego programu doposaża Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną. – W zeszłym roku zakupiliśmy 65 książek za 2,3 tys. zł – mówi Joanna Stolarska.

/p/