Region: Samorządy i biznes muszą współpracować. Dla wspólnego dobra

3
126
DSC_4729 (1).JPG

Współpraca samorządów z przedsiębiorcami ostatnią szansą na podźwignięcie regionu – władze miast coraz przychylniej patrzą na współpracę z biznesem.

 

Samorządowcy z regionu coraz bardziej przychylnym okiem patrzą na współpracę z biznesem. Do jednych prędzej, do drugich nieco wolniej, ale jednak, dociera, że przedsiębiorcy są filarem każdej gminy i każdego powiatu.

 

Powiat Raciborski

21 lutego do udziału w pracach powiatowej komisji rozwoju gospodarczego powiatu raciborskiego zostali zaproszeni Rafał Brzoska (jeden z najbogatszych Polaków, prezes Inpostu) oraz Paweł Sassowsky (współtwórca i prezes Dentica24). Oprócz tego na posiedzeniu obecni byli radni Raciborza: Dawid Wacławczyk, Jan Wiecha, Henryk Mainusz.

 

Rafał Brzoska co prawda nie przybył na spotkanie osobiście, ale był z radnymi duchem (i głosem). Przyznał, że najważniejszymi dla inwestora aspektami, które bierze pod uwagę przy lokalizacji inwestycji są: brak przeszkód biurokratycznych oraz dostęp do odpowiednio wykwalifikowanej kadry. – Samorządy powinny podchodzić do potencjalnych inwestorów oraz przedsiębiorców, którzy już są, jak do klientów, do których powinny zostać oddelegowane osoby do pomocy. Jako wzór do naśladowania podał podkrakowską gminę Niepołomice, w której obsługa inwestorów już funkcjonuje i przynosi znakomite efekty, a sama gmina należy do jednej z najszybciej rozwijających się w kraju.

 

W podobnym tonie wypowiadał się Paweł Sassowsky, który dodatkowo rozbudował swoją wypowiedź o doświadczenia zdobyte w czasie pobytu w Niemczech – Musimy dbać o nasze firmy, firmy z Raciborza, które tutaj prowadzą działalność, które tutaj mają siedziby, tworzą miejsca pracy i płacą podatki – argumentował. Swoje doświadczenia dotyczące zakładania firmy w powiecie raciborskim porównał do "gehenny". Wezwał samorządowców do prowadzenia aktywnych działań na rzecz poprawy klimatu gospodarczego w Raciborzu i powiecie raciborskim. Jego zdaniem powołanie 10-osobowego zespołu wspierającego przedsiębiorców mogłoby przynieść świetne rezultaty. – Powinniśmy wszyscy, jako wspólnota, wyznaczyć sobie cel, np. stworzenie 10 000 miejsc pracy i do niego dążyć. To jest możliwe – przekonywał Sassowsky.

 

Do tematu na chłodno podszedł starosta Adam Hajduk, który zalecał wcześniejszą identyfikację warunków dla biznesu, które panują w powiecie raciborskim oraz branż, które mogłyby rozwinąć tutaj swoją działalność. Dopiero potem, zdaniem starosty, można myśleć o tworzeniu zespołów i grup wsparcia dla inwestorów. Przy okazji starosta podkreślił, że otwierane w szkołach ponadgimnazjalnych kierunki kształcenia nie są oderwane od rzeczywistości, powstają przy konsultacji z Powiatowym Urzędem Pracy oraz ze środowiskiem przedsiębiorców. Radny Dawid Wacławczyk dodał, że warto aby w procesie edukacji znalazło się również miejsce na kształcenie przyszłych pracodawców – nie samych pracowników.

 

Powiat wodzisławski

Wydaje się, że o krok dalej posunęli się samorządowcy i przedsiębiorcy z powiatu wodzisławskiego. 20 lutego 2014 roku zawarto porozumienie pomiędzy Izbą Gospodarczą w Wodzisławiu Śląskim a Powiatem Wodzisławskim. Dzięki niemu, zrzeszeni w Izbie Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim przedsiębiorcy podpiszą umowy patronackie nad poszczególnymi klasami szkół w powiecie wodzisławskim. Głównym celem przedsięwzięcia jest – cytując preambułę umowy – podniesienie jakości kształcenia zawodowego oraz zwiększenie możliwości zatrudnienia absolwentów szkół zawodowych prowadzonych przez Powiat Wodzisławski. Celem dodatkowym porozumienia jest zwiększenie zainteresowania młodzieży przedmiotami ścisłymi i technicznymi oraz ofertą edukacyjną  proponowaną przez szkoły zawodowe.

 

Sygnatariusze porozumienia podejmą działania zmierzające do doskonalenia kadry pedagogicznej szkół (m. in. poprzez udział w szkoleniach i seminariach organizowanych przez Izbę). Ponadto programy praktyk zawodowych dla uczniów będą opracowywane przy udziale pracodawców. Porozumienie zostało zawarte na czas nieokreślony.

 

Chęć objęcia patronatem klas zdeklarowały następujące firmy:

– Technikum Samochodowe przy ZSP w Pszowie  – Inter Cars S.A ,

– Technikum Organizacji Reklamy i Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych  przy ZSP w Pszowie – Raciborskie Media (raciborz.com.pl, GazetaInformator.pl), Printy Poland Sp. z o.o.  Mitko Sp. z o.o,

– klasy fryzjerskie (technikum i szkoła zawodowa) w ZSP w Pszowie – Centrum Zaopatrzenia Fryzjerstwa Eurex,

– Technikum Mechatroniczne, Technikum Analityczne , Zasadnicza Szkoła Zawodowa Operator Obrabiarek  i Elektromechanik – Damatic Krupa i Wspólnicy S.C. , PREVAC Sp. z o.o. i POL-EKO Aparatura Sp. J.

 

Spotkanie z przedsiębiorcami w ZSP w Pszowie – zobacz więcej zdjęć>>

 

– Wszystkie te firmy czynnie będą uczestniczyły w procesie edukacji tak, aby młodzież z naszego regionu była przygotowana do pracy zaraz po zakończeniu szkoły – mówi prezes Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim Krzysztof Dybiec. To kolejny element działania Izby Gospodarczej w ramach lokalnego patriotyzmu gospodarczego oraz Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (Organizacji). Izba promuje zakup towarów i usług rozpoczynając od najbliższego sąsiada, propaguje  przekazywanie 1 % podatku lokalnym organizacjom oraz oferuje pomoc przyszłym inwestorom.

 

Podobne rozwiązania na mniejszą skalę funkcjonują również w powiecie raciborskim, m. in. w Zespole Szkół Mechanicznych, który oferuje kształcenie w kierunkach przydatnych dla dużych zakładów pracy z powiatu raciborskiego, m. in. RAFAMETU i RAFAKO. Szkoły z Raciborza współpracują również z pracodawcami w zakresie realizacji praktyk uczniowskich.

 

Przedsiębiorcy razem

Powyższe można uznać za przykład skierowania relacji "samorząd – przedsiębiorcy" na właściwe tory. Wiele w tym względzie zależy od samego środowiska przedsiębiorców, jego integralności, zrozumienia konieczności współpracy dla osiągnięcia korzyści, z których skorzystają nie tylko prowadzone przez nich firmy, ale cały region. Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim od dłuższego czasu organizuje spotkania "przy kawie o biznesie".

 

W tym kierunku zmierzają również przedsiębiorcy z Raciborskiej Izby Gospodarczej. Od kilku miesięcy członkowie RIG spotykają się debatując nad zacieśnieniem współpracy członków Izby, co wkrótce przełoży się na realizowanie przedsięwzięć zbliżonych do tych, które już teraz realizują jej partnerzy ze Śląskiego Partnerstwa Gospodarczego, przede wszystkich Izby Gospodarczej w Wodzisławiu Śląskim.

 

 

 

 

/Wojciech Żołneczko/

fot. ZSP w Pszowie