Z Prezydentem Wodzisławia Śląskiego Mieczysławem Kiecą o budżecie obywatelskim i nowej rządowej polityce miejskiej
Panie Prezydencie czym jest bużet obywatelski dla mieszkańca?
To przede wszystkim ważne narzędzie dla mieszkańców, by sami wzięli swoje sprawy w swoje ręce. Z drugiej strony urzędnicy mogą jeszcze dokładniej poznać potrzeby mieszkańców i ich zdanie na temat przydatności pewnych przedsięwzięć oraz inwestycji. Pracownicy Urzędu Miasta mogą dzięki temu dowiedzieć się, co według obywateli Wodzisławia najbardziej przyczyni się do poprawy ich jakości życia oraz ich najbliższego otoczenia. Trzeba pamiętać, że budżet obywatelski to także "sprawdzam" dla lokalnej demokracji. To ważna lekcja inicjatywy i debaty. Nie wystarczy miec dobry pomysł. Trzeba umieć jeszcze przekoonać innych, że warto go realizować. Trzeba umieć zebrać wokół tego swojego pomysłu grupę osób i umieć go wypromować. Wreszcie ostateczną weryfikacją dla projektów obywateli jest najbardziej demokratyczna procedura – wybory. Na tę poczekamy do końca sierpnia, albo do początku września. Mnie najbardziej cieszy, że spłynęło około 70 propozycji. A to przecież nasz debiut. Mam nadzieję, że ta forma demokracji bezpośredniej na stale zagości w Wodzisławiu Śląskim.
Jaką formę przybierze głosowanie nad budżetem?
Każdemu trzeba dac szansę. Nie można nikogo poszkodować. Dlatego dwie propozycje głosowania. Dla jednych tradycyjna metoda głosowania kartką wyborczą. Pamiętajmy jednak, że dynamicznie rozwijają się usługi komunikacji elektronicznej. Stąd głosowanie internetowe. Nie każdy ma możliwość "przechadzki" do urzędu. Oczywiście głosowanie to będzie odpowiednio zabezpieczone, co do ilości zabezpieczonych głosów. Wiadomo, że sa różne mozliwości wpływu na głosowanie i promowania własnych interesów. Nie o to chodzi w budżecie obywatelskim. I nie o to chodzi, żeby na 50 tyś. mieszkańców wyszło 300 tyś. głosów.
Czy ulica Słowackiego będzie jedną z inwestycji ujętych w Budżecie Obywatelskim?
Panie Prezydencie jako jedno z 3 miast w Polsce gościmy konferencję dotyczącą nowej strategii rządu wobec miast. Czym dla pana jest Krajowa Polityka Miejska i co zadecydowało o tym, ze Wodzisław dostąpił zaszczytu prezentacji tej polityki jako jeden z pierwszych?
W moim przejonaniu to jedyne rozwiązanie, które w jakiejs przyszłości przyniesie poprawe losu każdego z nas.dzisiaj mówimy o . Wazne jest by konsultować tego typu dokumenty nie tylko w dużych miastach. Czasem trzeba spojrzeć z perspektywy miasta powiatowego. Muszę dlatego podziękować Pani Premier Bieńkowskiej i resortowi infrastruktury i rozwoju konsultować je właśnie w Wodzisławiu Śląskim. Pan minister dzisiaj mówił o wielu waznych rzeczach, ale także zwrócił uwage na to, że jest zaskoczony jak bardzo dynamicznie przebiegała debata nad projektem. Nad ilością konkretnych zapytań o konkretne problemy. A to oznacza, że miejsce debaty było świetnie dobrane.
Tekst i foto Leszek Iwulski